popękane usta
fot. piqsels

Popękane usta to zmora każdego, kto chce mieć piękne i zadbane wargi. Spierzchnięta skóra to nie tylko problem związany z zimą i minusową temperaturą. Zdarza się także w inne pory roku.. Do tego dochodzi ból i nierzadko pieczenie. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Spis Treści

Jakie mogą być przyczyny popękanych ust?

W pierwszej kolejności mówi się o niedoborze witaminy B, ale także o odwodnieniu organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby codziennie pamiętać o piciu minimum dwóch litrów wody. Przyczyną mogą być także zmiany hormonalne. Bardzo często jednak jest to związane z silnym wiatrem, mrozem, ale także silnym słońcem.

Jak zapobiegać?

Lepiej działać prewencyjnie niż leczyć popękane usta. Dlatego tak ważna jest ochrona ust przed każdym wyjściem na zewnątrz. Jeśli jest zima, natłuszczaj wargi, a latem stosuj pomadki ochronne. Ten produkt to dobro luksusowe, które powinno być w każdej kosmetyczce. Nie zapominaj także o piciu wody. Nie oblizuj także warg – to może dać złudne wrażenie, że skóra będzie nawilżona, ale w ogólnym rozrachunku tylko sobie zaszkodzisz.

cukierki na ustach i delikatny uśmiech
fot. piqsels

Działania prewencyjne

Oczywiście poza tym, o czym już wspomnieliśmy, bardzo istotne jest regularne wykonywanie peelingu do ust. Nie musisz kupować takiego produktu. Najlepiej zrobić go własnoręcznie w domu. Kosmetyki DIY są świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o scruby. Świetnie sprawdzi się kawa wymieszana z miodem. Taką mieszankę delikatnie wsmaruj w usta, a na koniec spłucz letnią wodą. Możesz także wymieszać cukier z odrobiną oleju kokosowego lub oliwy z oliwek. Nie wykonuj peelingu solnego, ponieważ jeśli masz podrażnioną skórę, możesz sprawić sobie jeszcze większe ból. Jak często stosować peeling? Najlepiej robić go 1-2 razy w tygodniu. Na koniec wsmaruj w usta ochronną pomadkę.

Popękane usta – jak się ratować?

Jeśli niestety dojdzie do sytuacji, że Twoje wargi będą spierzchnięte, postaraj się nie zrywać skóry! Zamiast tego wsmaruj w nie delikatnie olej kokosowy, olejek jojoba lub miód. Pomocne przy walce z popękanymi usta są także okłady z aloesu. Jak ta roślina wpływa na wargi? Przyspiesza regenerację i sprawi, że skóra będzie bardziej nawilżona. Jest także domowy sposób, które stosowały nasze babcie – wsmaruj w spierzchnięta usta śmietanę lub twaróg. Jak to może pomóc? Te produkty mają wysoką zawartość tłuszczu, co wpłynie dobrze na popękane usta. Po kilkunastu minutach delikatnie zmyj „maseczkę”.

szeroki uśmiech i białe zęby
fot. piqsels

Jeśli już poradzisz sobie z niedoskonałościami na ustach, możesz spokojnie je pomalować ulubioną szminkę – pod żadnym pozorem nie rób tego, gdy Twoje usta będą spierzchnięte. Przypominamy o tym, że pielęgnacja ust powinna być taką samą rutyną jak pielęgnacja twarzy czy pielęgnacja ciała. Nie zapominaj o żadnym z tych elementów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here