Bukiet panny młodej to element, którego nie może zabraknąć tak samo jak sukni ślubnej, zaproszeń ślubnych czy dekoracji ślubnych. Niestety często dzieje się tak, że zapomina się o tym „detalu” i przyszła żona wpada w panikę na dzień przed uroczystością… Co tak naprawdę oznaczają kwiaty w dłoni panny młodej?
Spis Treści
Skąd wzięła się ta tradycja?
Ślubnych przesądów jest cała lista i należy do niej także nieposiadanie ślubnego bukietu. W takiej formie, jaką znamy dziś, występuje wprawdzie dopiero od XVIII wieku, ale panny młode nie wyobrażają sobie ślubu bez tego dodatku. Niegdyś uważano, że wiązanka z białych wrzosów jest tylko w stanie przynieść pomyślność. Do tego niezbędne były pomarańczowe kwiaty, które oznaczały niewinność i czystość. Ponadto uważano, że bukietu nie powinna przygotowywać sama panna młoda, ponieważ to oznaczało nieszczęście. Dziś już raczej nie pamięta się o tych przesądach. Panie decydują się na kolorowe kwiaty, które pasują do całej stylizacji i charakteru wesela. Kwiaty na ślub są bowiem istotną kwestią i nigdy nie powinno się tego zostawiać na ostatnią chwilę.
Bukiet panny młodej a charakter przyjęcia
To oczywiście jeden z czynników, który warto mieć na uwadze w czasie ślubnych przygotowań. Jeśli decydujecie się na wesele glamour, panna młoda na pewno wybierze inny bukiet niż np. na wesele w stylu boho. Pamiętajcie o tym, aby całość była spójna i nie wyglądała jak dzieło przypadku.
Kwiaty a kolory
Nie od dziś wiadomo także, że kwiaty dobiera się do karnacji panny młodej i koloru jej włosów. Brunetkom pasują nasycone i intensywne kolory: czerwień, bordo lub niebieski. Rudowłose panny młode ślicznie wyglądają z bukietem kwiatów o ciepłych odcieniach: żółty, pomarańczowy, zgaszony zielony lub złamany brąz. Blondynki powinny wybrać coś w pastelach: kremowe odcienie i beżowe.
A czy fason sukni ma znaczenie przy wyborze bukietu?
Ależ oczywiście i to większe niż mogłoby się wydawać! Dlatego też najlepiej udać się do florystyki ze zdjęciem sukienki i kawałkiem materiału, z którego kreacja została zrobiona. Wówczas profesjonalistka będzie w stanie podpowiedzieć coś, aby całość wyglądała oszołamiająco.
Jeśli chodzi o uniwersalne porady, które z reguły się sprawdzają, to należy pamiętać, aby nie wybierać jasnych kwiatów do śnieżnobiałej sukni. Jeśli będziesz mieć długi tren i kreacja będzie gładka, najlepiej do niej będzie pasować wiązanka spływająca o formie berła. Natomiast do krótkich sukienek pasuje okrągły bukiet lub coś bardziej oryginalnego – mogą to być np. kamelie, konwalie lub bzy.
Co ciekawe, bukiet może także wpłynąć dobrze na kobiecą figurę. Mamy różne typy sylwetek, a dzięki dobraniu odpowiednich kwiatów można wyrównać proporcje ciała. Co to oznacza? Można zatuszować szerokie biodra, ale także sprawić, aby wydały się pełniejsze.
Finalnie jednak drogie panie nie zapomnijcie o tym, że to jest Wasz wybór i tylko od Was zależy, na co konkretnie się zdecydujecie.