Co na oparzenia słoneczne
Fot. Pexels

Co na oparzenia słoneczne przyda się w Twojej domowej apteczce? Co zabrać ze sobą na wakacje, aby pomóc uśmierzyć ból rodzinie? Oczywiście najlepiej byłoby unikać słońca, ale jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, sięgnij po sprawdzone sposoby, którymi dziś się z Tobą podzielimy.

Spis Treści

Stopnie oparzenia od słońca

Zanim przejdziemy do sposobów na walczenie z poparzeniami słonecznymi i przekonamy Was do tego, dlaczego warto używać filtrów przeciwsłonecznych, dowiedzmy się, jakie są stopnie oparzeń. Być może dzięki tej wiedzy będziemy ostrożniejsi w czasie upalnych dni i z większą uwagą będziemy przyglądać się temu, jak wygląda pielęgnacja twarzy i pielęgnacja ciała latem.

  • Oparzenie 1 stopnia – skóra jest wyraźnie czerwona, ciepła i reaguje na dotyk. Wystarczy kilka dni, aby objawy ustąpiły. Po tym czasie skóra zaczyna się łuszczyć. To oparzenie występuje najczęściej
  • Oparzenie 2 stopnia – zamiast czerwonej skóry na ciele pojawiają się bąble z płynem surowiczym. Ponadto można zauważyć obrzęk. W tym przypadku nie ma mowy o samodzielnym wyleczeniu. Stan trzeba skonsultować z lekarzem
  • Oparzenie 3 stopnia – najpoważniejsze oparzenie, które obejmuje nie tylko tkankę podskórną, ale także nerwy. Chory nie ma czucia w miejscu oparzenia

Istotne jest także to, ile procent ciała obejmuje oparzenia. Jeśli jest to więcej niż 15-20%, trzeba zgłosić się do lekarza – niezależnie od stopnia oparzenia. Nie lekceważ także innych objawów: zawrotów głowy, nudności, zimnych potów czy ogólnego złego samopoczucia.

kobieta w dwuczęściowym kostiumie kąpielowym siedzi po turecku nad brzegiem morza na piesku
Fot. Pexels

Jak złagodzić oparzenia słoneczne?

Oczywiście poza konsultacją lekarską, która w wielu przypadkach może być konieczna, można ratować się domowymi sposobami. Liczy się nawilżanie skóry, przede wszystkim tej zaczerwienionej. Nawet kilka razy nanoś delikatny krem na skórę. Skuteczna jest także pianka z D-pantenolem, a w domowych warunkach, gdy nie masz pod ręką apteczki, rozprowadź delikatnie miód lub kefir.

dwie kobiety w dwuczęściowych kostiumach kąpielowych smarują się kremem
Fot. Pexels

Jak się chronić przed poparzeniami słonecznymi?

Przede wszystkim nie zapominaj o kremach z filtrem z wysoką ochroną! Nie obawiaj się, że jeśli wybierzesz balsam z SPF 50, to nie się opalisz. Wręcz przeciwnie! Opalisz, a dzięki filtrom, będziesz spokojny o kondycję skóry. Opalanie się w pełnym słońcu przyspiesza także proces starzenia się skóry, czyli zmarszczki pojawiają się zdecydowanie szybciej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here