ile dać na wesele jako świadek
fot. pixabay

Ile dać na wesele jako świadek? Czy są jakieś zasady savoir-vivre, które konkretnie wskazują na jakąś kwotę? A może świadek nie powinien dawać wiele, jeśli organizuje sam wieczór kawalerski lub wieczór panieński? To wszystko oczywiście zależy już od samej Pary Młodej i od tego, jakim budżetem dysponuje świadek. Wiele czynników bierze się pod uwagę, planując coś takiego. To, ile dać na ślub, jest bardzo indywidualną kwestią, ale można wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Spis Treści

Świadek potrzebny od zaraz

Prawdą jest, że funkcja świadka jest istotna, jeśli chodzi o ślubne przygotowania. Bez niego nie odbędzie się ani ślub kościelny ani ślub cywilny. To on bardzo często jest prawą ręką, która o wszystkim pamięta i domyka terminy, przypomina o spotkaniach, organizuje wieczory kawalerskie i panieńskie, a także doradza w kwestiach ubioru, nie wspominając o pomocy w samym dniu ślubu. Czy ktoś wyobraża sobie wesele bez świadka?! No właśnie… W takim razie czy on sam powinien czuć się źle, gdy nie da będzie go stać „grubą” kopertę? Naszym zdaniem nie, ale to oczywiście jest kwestia indywidualna.

stół z zastawą w czerwieni i bieli
fot. pixabay

Ile dać na wesele jako świadek?

Przeszukując fora internetowe, można spotkać najczęściej komentarze ludzi, którzy jako świadek ofiarowali młodym od 300-500 złotych, jeśli szli w pojedynkę na wesele. Oczywiście pojawiały się wyjątki – ktoś dał 1000 zł, a ktoś włożył 200 złotych. Pani Ania, która niedawno była świadkiem na ślubie siostry, napisała:

Nie stać mnie na to, aby dać Zuzi 1000 zł. Mało tego, nawet nie wiem, czy będzie mnie stać na 500 złotych. Jednak uważam, że bardzo jej pomagam, służę pomocą, dobrym słowem i radą. Jeśli miała jakiś problem, zawsze mogła na mnie liczyć. Wybierałam z nią suknię ślubną, byłam w czasie makijażu próbnego i zawsze doradzałam, gdy trzeba było. Rozmawiałam z nią na ten temat i ona w ogóle uważa, że nie powinnam nic dawać, ale ja tak nie chcę.

W sytuacji, gdy nie stać Cię na to, aby dać pieniądze, możesz przed weselem powiedzieć Parze Młodej o swojej cięższej sytuacji materialnej. Powiedz wprost, że nie chcesz rezygnować z tak ważnej funkcji i zależy Ci na tym, aby być na weselu. Spytaj, czy prezent możesz dać w nieco późniejszym terminie. Choć może Ci się to teraz wydawać dziwnie, możesz być pewien, że robi tak wiele osób.

para młoda w towarzystwie gości weselnych o zmroku
fot. pixabay

A Ty wiesz, ile dać na wesele jako świadek? Jakie są Twoje przemyślenia w tej kwestii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here