jaka rozgrzewka przed morsowaniem
fot. unsplash

Jaka rozgrzewka przed morsowaniem będzie strzałem w dziesiątkę? Na co postawić, aby mieć przyjemność z samego zanurzenia się w lodowatej wodzie? Jest kilka sposobów na to, aby rozgrzać mięśnie. Wiele zależy także od osobistych preferencji danej osoby. Oczywiście nie zapominaj o konsultacji lekarskiej przed morsowaniem w morzu czy stawie, ale także przed morsowaniem w domu.

Spis Treści

Morsowanie jest dla każdego?

Teoretycznie tak, ale w praktyce niestety jest kilka wyjątków. Na pewno z lekarzem powinny omówić to osoby, które mają problemy z sercem, ale także takie, które mają boreliozę czy epilepsję. Jeśli już podejmiesz taką decyzję i zdecydujesz się na wejście do zimnej wody, nigdy nie rób tego w samotności. Zawsze niech ktoś z Tobą będzie. Dlaczego? To swoiste zabezpieczenie, gdy nagle poczujesz się źle. To samo tyczy się także morsowania w domu. Nie zamykaj się w łazience, gdy to robisz. Niech w domu będą inni domownicy.

kobieta w sportowym stroju ćwiczy na macie w domu
fot. unsplash

Jaka rozgrzewka przed morsowaniem?

Na pewno nie możesz omijać tego etapu. Jest to ważne i musisz o tym pamiętać! Taka rozgrzewka optymalnie powinna trwać około 20 minut. Najlepiej sprawdzi się:

  • bieganie
  • jazda na rowerze
  • nordic walking
  • skłony i wymachy

Dziś skupimy się na truchcie, ponieważ wydaje się, że jest najczęściej wybieraną rozgrzewkę. Zacznij bieg w kurtce, czapce i rękawiczkach. Po około 2-3 minutach poczujesz ciepło. Wtedy przyjdzie czas na pozbycie się kurtki i wtedy oddajesz się jeszcze intensywniejszej rozgrzewce. Ważne jest, aby nie dopuścić do spocenia się. Gdy znów poczujesz, że jest Ci gorąco, ściągnij kolejną warstwę – może to być bluza, dres lub legginsy. Rób tak do chwili, gdy zostaniesz w samym kostiumie lub bokserkach. Po tym czasie czas na wejście do wody!

Kluczowe jest to, aby (tak jak mówi sama nazwa) rozgrzać organizm. Nie zrobisz tego za pomocą ciepłej herbaty lub, co gorsze (!), wypijając alkohol. Musi dojść do produkcji ciepła, co z kolei w linii prostej doprowadzi do tego, że krew i tkanki w odpowiednim stopniu nasycą się tlenem.

kobieta wygina się w czasie zachodu słońca na tle wody
fot. unsplash

Czy robić rozgrzewkę przed morsowaniem w domu?

Jak najbardziej! Nie powinno się wchodzić bezpośrednio do lodowatej wody. Takie domowe SPA jest dobre na początku przygody z kąpielami w zimnej wodzie. Jeśli możemy skorzystać z pielęgnacji w domu, zawsze warto się za nią zabrać. Dzięki temu nie tylko poprawisz zdrowie, ale także zadbasz o kondycję skóry. Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się cellulitu, śmiało możesz zacząć od takich krótkich sesji w wannie. Po wyjściu natychmiast ogrzej ciało, później zajmij się szczotkowaniem na sucho, a na końcu zrób pielęgnację ciała, którą robisz zazwyczaj po umyciu się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here