komunia bez prezentów
fot. pixabay

Komunia bez prezentów – czy kiedykolwiek spotkaliście się z czymś takim? Czy uważacie, że to w pozytywny sposób może wpłynąć na dzieci? O zdanie poprosiliśmy panią Jolę, która przez laty pracowała jako katechetka w szkole podstawowej. Wyznała, że kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu ten trend był bardziej popularny niż teraz. Bardziej stawiało się na prezenty religijne, które z reguły dawali tylko chrzestni. Jak to wygląda w Waszych parafiach?

Spis Treści

Komunia jak wesele?

Niestety taki trend zaczął pojawiać się dobrych kilka lat temu. Nie tylko dziewczynki zaczęły wyglądać jak małe panny młode, ale także przyjęcie komunijne zaczynało przypominać po prostu wesele. Nie wystarczał już zegarek w prezencie lub rower. Zaczęto poważnie zastanawiać się nad tym, ile dać na komunię, aby nie wypaść źle na tle innych członków rodziny. Czasem można było odnieść wrażenie, że gdzieś po drodze zgubił się sens Pierwszej Komunii Świętej.

biały modlitewnik na białej serwetce, która leży na stole
fot. pixabay

Komunia bez prezentów – czy jest to możliwe?

Oczywiście, że jest możliwe – tak samo jak komunia bez alkoholu. Nigdzie przecież nie jest powiedziane, że trzeba wręczyć dziecku upominek a alkohol na komunii to niezbędny wymóg. Wszystko zależy tak naprawdę od rodziców i od tego, w jakim duchu wychowują dziecko. Pani Jola, która pracowała jak katechetka w szkole podstawowej w Rzeszowie, zdradziła w rozmowie z nami, że nie zawsze było tak, że tradycja wręczania prezentów była tak istotna.

Nie chcę formułować tej wypowiedzi w stylu, że „za moich czasów było inaczej”. Nie chcę, ale niestety taka jest prawda. Dzieci, które pamiętam sprzed 18-20 lat, nie dostawały tak drogich prezentów, a odnoszę wręcz wrażenie, że nie dostawały ich wcale. Bardzo przeżywały okres przed Komunią i widziałam w nich ogromne emocje. Nie wiem, czy teraz to wynika ze złego zachowania, czy też z czasów, jakich przyszło nam żyć. W końcu żaden rodzic nie chciałby, aby ich pociecha w jakikolwiek sposób poczuła się urażona i wyśmiewana z powodu tego, że na Komunię nie dostała prezentu. Dziecko musi być naprawdę silne, aby nie przejmować się zdaniem innych.

dziewczynka w czasie Pierwszej Komunii Świętej w białej sukni i w wianku
fot. pixabay

Jak wyglądać będzie Komunia 2020? Czy doczekamy czasów, że dzieci otrzymają coś więcej niż skuter, laptopa lub drogi telefon? Wyobraźnia złośliwie podpowiada, że za kilkanaście lat możemy dożyć czasów, że na Pierwszą Komunię Świętą dzieci będą otrzymywać… mieszkania 😉 A może właśnie komunia bez prezentów to jest dobry krok i warto byłoby do tego wrócić? Co o tym myślicie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here