ile dać na komunię jako gość
fot. pexels

Ile dać na komunię jako gość? Czy lepiej na przyjęciu komunijnym pojawić się z prezentem? Jeśli tak, to jaki prezent dla dziewczynki na komunię, a jaki prezent dla chłopca na komunię? Na te i wiele innych pytań pomożemy Ci odpowiedzieć i tym samym sprawić, że nie będziesz musiał się głowić nad tym, co Ci wypada, a czego nie. Jedno jest pewne – tradycja wręczania prezentów jest mocno zakorzeniona w naszej kulturze i komunia bez prezentów zdarza się naprawdę rzadko.

Spis Treści

Lepiej dać pieniądze czy prezent?

Nad tym, co kupić na komunię, chrzestni i dziadkowie rozmyślają już na kilka miesięcy przed ceremonią. Choć ważniejsze od podarunków jest przeżycie wewnętrzne i bliskość z Bogiem, nie wszystkie maluchy jeszcze to rozumieją. Z tego też powodu stosunkowo wcześniej warto zastanowić się nad tym i nie przepłacać na kilka tygodni przed komunią – każdy dobrze wie, że w tym czasie ceny niektórych produktów są zdecydowanie wyższe niż poza „komunijnym” sezonem 😉

Komunia 2020 pokazała nam, że dzieciom w dzisiejszych czasach nie wystarczą prezenty religijne. One chcą laptopów, quadów czy wycieczek zagranicznych. Tak, brzmi to trochę okrutnie, ale niestety w większości jest to prawda, ale… Ty nie musisz iść tą ścieżką. Możesz np. porozumieć się z kimś z rodziny i kupić wspólny prezent, ale także możesz dać coś tylko w swoim imieniu.

stół biesiadny ze złotymi świecami i kwiatami
fot. pexels

Ile dać na komunię jako gość?

Na pewno takie pytanie stawiasz sobie często przed samym wydarzeniem i bijesz się z myślami. Chcesz wyjść z twarzą, ale także nie wyobrażasz sobie przeznaczać na to swoich oszczędności? Zacznijmy może od kluczowych osób w czasie przyjęcia komunijnego. Dziadkowie z reguły dają wnuczętom około 500 złotych. Są w końcu seniorami, którzy z emerytur nie zawsze mają taką możliwość, aby odłożyć na takie wydatki, a biorąc jeszcze pod uwagę to, że mogą mieć więcej potomków, stanowi to dla nich nie lada wydatek. Ile dać na komunię jako chrzestny? Tutaj widełki zaczynają się od 500 złotych a kończą średnio na 1000 złotych. Oczywiście nie bierz do siebie górnej granicy, jeśli nie masz takich możliwości finansowych. Jeśli jesteś gościem z bliższej rodziny, przyjęło się, że do koperty powinno się włożyć od 300 do 500 złotych. Dalsza rodzina i przyjaciele przeznaczają z reguły od 150 do 300 złotych. Nie wypada natomiast dać mniej niż 100 złotych. Wówczas, według zasad savoir-vivre, lepiej dać dziecku prezent.

niebieska karta płatnicza w dłoni męskiej
fot. pexels

A jaką kwotę Ty byś dał w prezencie na komunię? A może nie jesteś fanem takich rozwiązań?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here