Komunia bez przyjęcia
fot. Pexels

Komunia bez przyjęcia w dzisiejszych czasach może zostać odebrana jako faux paux, ale czy naprawdę komukolwiek powinno zależeć na zdaniu innych ludzi? Jeśli rodzice dziecka nie czują takiej potrzeby, aby robić wystawne spotkanie, to czy nie lepiej pozwolić im na to, aby nie działali wbrew swojemu sumieniu? Nikt w końcu nie powiedział, że organizacja przyjęcia to mus, który muszą spełnić wszyscy, prawda?

Spis Treści

Komunia bez przyjęcia – czy wypada?

Zacznijmy od tego, że typowe przyjęcie komunijne nie zawsze tak wyglądało. W przeszłości składało się jedynie z obiadu w najbliższym gronie tuż po Mszy Świętej. Menu na komunię nie było wymyślne, bo chodziło tylko o to, aby uczcić ważny moment w życiu młodego człowieka. Na przestrzeni lat naprawdę wiele się zmieniło, ale pojawiają się także takie osoby, które odchodzą od wystawnych spotkań, które kosztują nieraz tyle, co małe wesele!

Na pewno zadajecie sobie teraz pytanie, czy wypada nie zorganizować takiego przyjęcia? Co mówią zasady savoir-vivre? Czy dziadkowie i chrzestni nie będą oburzeni? Oczywiście, że ktoś może być niezadowolony, ale jeśli nie jesteście to wy, czyli rodzice czy dziecko, które przystępuje do komunii, to nie powinniście mieć żadnych problemów z podjęciem najlepszej dla siebie decyzji.

wnętrze kościoła z oświetlonym głównym ołtarzem
fot. Pexels

Czy dać prezent, gdy nie ma przyjęcia komunijnego?

Od razu pojawia się kolejne pytanie, które z całą pewnością zainteresuje najmłodszych: co z prezentami? Ile dać na komunię jako gość, który tak naprawdę nie będzie uczestniczyć w przyjęciu? Ile dać na komunię w ogóle w takim przypadku? To jest kwestia mocno indywidualna, ale uważamy, że brak jakiekolwiek prezentu nie jest dobrym rozwiązaniem. Niech dziecko poczuje, że tego dnia to ono jest najważniejsze. Skup się na pewno na wyjątkowych życzeniach komunijnych, które mogą być same w sobie piękną pamiątką.

drewniana ławka w kościele z czarną książkę w ławce
fot. Pexels

Czy dzieci powinny mieć przyjęcie komunijne?

To bardzo indywidualna sprawa i zależy od wielu czynników. Oczywiście zacznijmy od tego najbardziej kluczowego, czyli finanse. Postawmy sprawę jasno: żaden rodzic nie powinien się zapożyczać, aby dziecko mogło cieszyć się np. z dja na komunię, a dorośli z alkoholu na komunii, a to wszystko dzięki niebywałemu poświęceniu rodziców. Nie tędy droga i zawsze zachęcamy do tego, aby mierzyć siły na zamiary. Jeśli nie stać Cię na przyjęcie komunijne, wytłumacz to rodzinie, a na pewno większość zrozumie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here