mowa weselna
fot. pixabay

Mowa weselna wprawdzie nie jest tak popularna w Polsce jak na Zachodzie, ale dobrze wiemy z komedii romantycznych, że z reguły wypada dobrze i jest takim punktem w czasie przyjęcia weselnego, o którym później się mówi. Może wyjść śmiesznie jak zabawy weselne, a czasem taka mowa jest przepełniona emocjami i wzruszeniami.

Spis Treści

Mowa weselna krok po kroku

Najlepiej mieć ją przygotowaną. Jednak według zasad savoir-vivre nie do końca eleganckie jest czytanie z kartki. Nie musisz zapisywać sobie słowa po słowie, ale możesz np. zrobić sobie szkielet wypowiedzi i pamiętać, że jednej części następuje taka itd. Co powinno się znaleźć w takiej przemowie?

  • podziękowania (dla gości, rodziców, Pary Młodej, wybranych osób)
  • osobiste wspomnienia
  • anegdoty
  • dowcipy
  • cytaty
  • porady
  • życzenia
  • toast

Najlepiej mowa weselna wypada, gdy jest odpowiednia ilość gości. Nie ma sensu zabierać się za nią, gdy część osób tańczy, a część wyszła np. do ogrodu. Poczekaj aż większość będzie przy stole – możesz wykorzystać czas między posiłkami. Niektórzy dogadują się także z DJ-em lub wodzirejem, który ma większą siłę przebicia 😉

panna młoda w dłoni trzyma lampkę szampana
fot. pixabay

Kto wygłasza mowę weselną?

Nie ma w tej kwestii ściśle określonej roli, ale najczęściej taka przemowa należy do obowiązków świadka. Tak jak przysięgę małżeńską składają Młodzi, tak ta część przyjęcia weselnego powinna należeć do osób, które znają bardzo dobrze Parę Młodą i uczestniczyli niemalże od samego początku w ślubnych przygotowaniach. Jak sami widzicie, świadkowie na ślubie to bardzo ważnie gości!

Przykładowa mowa weselna

Pani Ola z Warszawy, która zajmuje się na co dzień doradzaniem Narzeczonym w organizacji ślubu, zdradziła, że jest kilka sprawdzonych sposobów na to, aby taka mowa weselna zawsze się sprawdziła.

Najczęściej namawiam świadków do tego, aby nie zaczynali patetycznie i poważnie. Bardzo dobrze wypadają na samym początku żarty, które rozluźniają atmosferę i sprawiają, że świadek przestaje się także stresować. Później oczywiście trzeba wspomnieć o tym, jak się poznało drugą połówkę Pana Młodego/Panny Młodej. Super wypadają także takie zwroty, w których mówi się o reakcji ludzi na swój temat. Bardzo ważne jest, aby mowa nie trwało długo! Goście mogą się szybko znudzić, a przecież nie chcesz, żeby nagle wstali od stołu. Musisz skupić na sobie uwagę i ją podtrzymać, a sam zobaczysz, że to się skończy się sukcesem.

panna młoda i pan młody na schodach w dłoni trzymają lampki szampana
fot. pixabay

Spotkaliście się kiedyś z przemową weselną na ślubie? Jakie macie odczucia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here