skąd pochodzi święty mikołaj
fot. piqsels

„Mamo, tato… Skąd pochodzi święty Mikołaj?” – na pewno w czasie Gwiazdki usłyszycie takie pytanie. Wiecie, jak na nie odpowiedzieć? Te bardziej dociekliwe maluchy będą chciały poznać prawdę i tylko prawdę na temat tego, gdzie mieszka brodaty pan z brodą. Co im z reguły odpowiadacie?

Spis Treści

Skąd pochodzi święty Mikołaj? Co odpowiadać?

Ważne, aby Twoja odpowiedź nie była zbyt przekombinowana, bo wszyscy dobrze wiemy, że maluchy potrafią łączyć doskonale wątki. Dokładnie wiedzą, jeśli ktoś kłamie! Musisz się porządnie przygotować na tę rozmowę, która często odbywa się w czasie wigilijnej kolacji.

Warto nie tylko mówić o samym świętym Mikołaju. W czasie rozmowy zapoznaj malucha ze zwyczajami związanymi z Bożym Narodzeniem. Możesz mu powiedzieć, jakie znaczenie ma jemioła lub skąd się wzięła tradycja 12 potraw wigilijnych.

Mikołaj macha do ludzi
fot. pixnio

Od czego to wszystko się zaczęło?!

Jeśli chodzi o religię, pierwszym świętym Mikołajem był ten, który pochodził z Miry. Był biskupem, który nie mógł przejść obok potrzebujących. Nie zwierzając się nikomu z tego, co robi, pomagał biednym. Dlatego też nasz współczesny Mikołaj rozdaje prezenty – to imię, które powstało na cześć duchownego z Miry. Po śmierci został patronem żeglarzy, panien na wydaniu, adwokatów, piekarzy i cukierników, złodziei, więźniów, ale także podróżujących osób.

Kilka „faktów” o świętym Mikołaj

Legenda o świętym Mikołaju z Miry była uśpiona przez kilkaset lat. Na początku XX wieku, a dokładniej w latach 30., wizerunek Mikołaja odżył, a wszystko za sprawę Pepsi. Firma wykorzystała jego postać do reklamy i zaczęło się istne szaleństwo. Jednak nie tylko Stany Zjednoczone odświeżyły ten wizerunek. Zrobił to także dziennikarz prowadzący słuchowisko dla dzieci z Finlandii. Na potrzeby całej historii „zameldował” świętego Mikołaja w Laponii… No i się zaczęło! Podłapały to nie tylko dzieci w samej Finlandii, ale i maluchy z reszty świata. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było zorganizować „mikołajowe biuro”, które później przerodziło się w niemałą wioskę. Gdzie dokładnie znajduje się to miejsce? Jest ono na obrzeżach miasta Rovaniemi na linii koła podbiegunowego. Są jeszcze inni „Mikołajowie”, na których czekają najmłodsi z innych państw.

  • Mikołaj z Grenlandii. Jest podobno strasznym bałaganiarzem i nie przejmuje się drobnostkami. Jest skromny i nie robi z siebie celebryty. Swoje biuro ma w mieście Nuuk
  • Mikołaj z Alaski. Stany Zjednoczone oczywiście 😜 nie mogłyby być gorsze i także mają swojego świętego, który mieszka w North Pole
święty Mikołaj z dzieckiem
fot. wikipedia

A Twoje dzieci, w którego Mikołaja wierzą?

Może nie wiemy o tym, że mamy polskiego Mikołaja, który żyje gdzieś u podnóża Tatr?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here