Ile dać na ślub cywilny
fot. Pexels

Ile dać na ślub cywilny? Czy powinno się dać więcej w prezencie z okazji ślubu kościelnego? Co powinni ofiarować Młodym rodzice, a co świadkowie i pozostali goście? To pytanie pojawia się bardzo często na internetowych forach, a wszystko przez to, że pary coraz częściej decydują się na taki ślub. Być może kiedyś goście mieliby problem, jak podejść do tematu, ale dziś jest na to sposób!

Spis Treści

Ile dać na ślub cywilny?

Kiedyś istniało przekonanie, że ślub kościelny jest „lepszy” od ślubu cywilnego, co przekładało się także na prezenty ślubne. Niestety nie pomagało nawet to, że bardzo często w obu przypadkach wesela były równie huczne. Co zatem blokowało ludzi i sprawiało, że małżonkowie, którzy brali ślub w kościele, dostawali z reguły więcej? Przyjęto niepisaną zasadę, że ślubowanie przed Bogiem znaczy więcej niż przed urzędniczką. No cóż… W tym przypadku pozostawiamy każdemu samodzielną ocenę.

Abstrahując od tego czy zakochani przysięgają sobie przed Bogiem, czy przed urzędnikiem, to ile dać na ślub, zależy przede wszystkim od tego, czy para tuż po ślubie zorganizowała przyjęcie weselne. Jeśli tak, należy wziąć pod uwagę, że dziś za jedną osobę średnio Para Młoda musi zapłacić ok. 200 złotych. Łatwo obliczyć, że jeśli na przyjęciu gość pojawia się bez osoby towarzyszącej, to na pewno trzeba do koperty włożyć minimum 200 złotych, ale w dobrym tonie jest sprezentowanie większej kwoty. Jeśli nie idziesz z osobą towarzyszącą, 3000-400 złotych to naszym zdaniem minimum. Drugą kwestią jest także to, na jak duży wydatek Cię stać. Jeśli lubisz Parę Młodą i możesz sobie pozwolić, żeby do koperty włożyć nieco więcej, po prostu to zrób!

Panna młoda stoi bokiem w białej sukni na trawie
fot. Pexels

Ile dać na ślub cywilny jako świadek?

Schody pojawiają się, gdy jesteś świadkiem. Nie wypada do koperty włożyć 300 złotych, nawet jeśli wybierasz się bez osoby towarzyszącej na przyjęcie. Według zasad savoir-vivre w kopercie nie powinno znaleźć się mniej niż 400 złotych. Nie zapominajmy także o sytuacji, gdy jedziesz z całą rodziną — mężem i dwójką dzieci. Wówczas to, ile dać na wesele jako świadek uzależnione jest od liczby zaproszonych gości z danej rodziny i tego, jaki ma status majątkowy.

Panna młoda z wiankiem i w białej sukni stoi między dwoma kobietami w pomarańczowych sukienkach
fot. Pexels

Prezent ślubny czy koperta?

Odwieczne pytanie zadawane przez gości na kilka dni przed każdym weselem: „Pieniądze czy prezent na wesele?”. Wszystko zależy od tego, czy czujesz, że jesteś blisko z parą młodą. Jeśli nie znasz zakochanych, lepiej nie eksperymentować z podarunkami — tym bardziej jeśli Młodzi nie podali listy prezentów ślubnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here