ile dać na ślub
fot. pexels

Ile dać na ślub? Czy są jakieś przyjęte normy? Sugerować się innymi? Jak podejść do tematu, aby wyjść z twarzą? Brać pod uwagę to, kim jest dla nas para młoda, a może skupiać się na naszej sytuacji materialnej? Pytań jest cała masa, a my postaramy się na nie dziś odpowiedzieć. Najważniejsze jednak jest to, aby nie zapożyczać się tylko po to, aby dać komuś prezent! Nigdy tego nie róbcie i nie starajcie się pokazywać, że macie więcej niż w rzeczywistości macie. Po co to robić? Prezenty ślubne to nie wszystko! Liczy się przede wszystkim Wasza obecność.

Spis Treści

Wesele to wydatki

I nie chodzi tylko o młodą parę i ich ślubne przygotowania. Oczywiście oni w głównej mierze ponoszą największe koszta i zapewne ich marzeniem jest to, aby wesele się zwróciło, ale należy pamiętać, że zaproszeni goście także ponoszą pewne wydatki. To nie jest tak, że osoby zaproszone na ślub są zawsze gotowe na takie wydarzenie. W końcu trzeba kupić kreację, dojechać, opłacić nocleg i dać prezent. Do tego mogą dojść kosmetyki, makijażystka, fryzjerka lub manikiurzystka.

całująca się para młoda w otoczeniu gościu, którzy trzymają zimne ognie
fot. pexels

Ile dać na ślub?

Nie ma oczywiście konkretnych norm, według których należy postępować, a wykroczenie poza nie to łamanie zasad savoir-vivre, ale przyjęło się, że za jedną osobę powinno się dać około 200 zł. Zatem jeśli idziesz na przyjęcie weselne, powinieneś liczyć się z tym, że umownie przyjęło się, że do koperty powinno się włożyć tyle, ile para młoda zapłaciła za tzw. talerzyk. Oczywiście, jeśli masz taką ochotę, możesz dać więcej! Najczęściej do tej grupy należą dziadkowie, rodzice, chrzestni, rodzeństwo czy świadkowie.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie masz pieniędzy? W obecnych czasach młodzi najczęściej na zaproszeniach ślubnych dodają informację o tym, że zamiast prezentów woleliby dostać kopertę z pieniędzmi. Co zrobić w momencie, gdy nie stać Was na to? Oczywiście możecie odmówić, ale pomyślcie sobie tylko – jeśli jesteście zaproszeni przez parę młodą, to najwyraźniej oni chcą, abyście spędzili ten dzień razem. Co w takim razie możecie zrobić? W czasie składania ślubnych życzeń, możecie powiedzieć, że prezent przekażecie np. za kilka tygodni i z chęcią się spotkacie jeszcze raz, bo na tę chwilę po prostu nie macie pieniędzy. Młodzi na pewno się nie obrażą i zrozumieją Waszą sytuację. Możesz także wcześniej porozmawiać na ten temat z Młodymi i zaproponować swoją pomoc i w ten sposób pokazać, że Ci zależy.

Ile dać na ślub? Konkretne kwoty

Przyjęło się, że za osobę daje się tylko, ile kosztował talerzyk. Czyli średnio na parę wychodzi około 400-500 złotych. Inaczej sprawa wygląda w najbliższym gronie. Tutaj kwoty wahają się od 500/600 złotych do nawet 2500 zł. A ile dać na wesele jako świadek? To wszystko zależy od tego, jak wyglądała Twoja pomoc przed ślubem i weselem, czy organizowałeś wieczór kawalerski lub wieczór panieński. Najczęściej jednak do koperty świadek wkłada 500 zł. Pamiętać także należy, że zbyt drogi prezent może sprawić zakłopotanie Młodych – lepiej do tego nie doprowadzać. Często pojawiają się pytania odnośnie tego czy inną kwotę daje się na ślub cywilny, a inną na ślub kościelny. To wszystko zależy od Twoich możliwości i od tego, czy przy ślubie ma miejsce przyjęcie.

para młoda owinięta welonem i całująca się
fot. pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here